Jdi na obsah Jdi na menu
 


Každoročně jsou historie a rozkvět města ze 14. - 16. století připomínány na Slavnostech Zlaté solné stezky, kde je v posledním týdnu měsíce června ukázkami dobových řemesel, kulturními programy, trhy a průvody v historických kostýmech přiblížena sláva města.

 

"Vás všechny, ať jste přišli vozmo nebo pěšky,

ze srdce vítáme na jarmark staročeský"

 

 

Tento dvojverš zazněl poprvé na Slavnostech Zlaté stezky v Prachaticích v květnu 1969. Skupina kulturních nadšenců okolo tehdejší Osvětové besedy chtěla touto kulturní akcí připomenout zašlou slávu obchodní stezky z Pasova do Prachatic.

Byl osloven tehdy již renomovaný režisér a herec pan Zdeněk Podskalský, který se ujal uměleckého obsahu celých slavností a po oba dva roky, kdy se akce konala, byl osobně účasten i se svojí ženou Jiřinou Jiráskovou. Další významnou osobností,která se umělecky podílela na tehdejších slavnostech, byl vodňanskýspisovatel JUDr. Václav Kopista, který sepsal pro tuto událost historickou hru Na Zlaté stezce, s příjezdem karavany soumarů.

 

 

Historie stezky

 

Z novinového článku ze 16. června 1969 víme, že se historické pouti zúčastnilo přes 4000 platících návštěvníků a do vlastního programu bylo zapojeno přes 200 účinkujících, převážně z místních dobrovolníků. Obdobná atmosféra byla i v roce 1970, ale rokem 1971 ze známých politických důvodů vše skončilo na dlouhých 20 let. V roce 1991 byly slavnosti obnoveny s tím, že organizátoři scénářem a koncepcí slavností navázali na tradice a oslavy z uvedených let.

Poslední červnový víkend se tedy město Prachatice navrací do doby svéh největšího rozkvětu -do doby renesance. Historickou část města ovládnou šermíři a kejklíři, dobová hudba, pouliční divadla,dobová řemesla a trhovci na historickém tržišti, noční historický, pochodňový průvod.

Po dobu slavností ožívá celé historické centrum města příjezdem nefalšované karavany soumarů z německého Pasova.Zářivá barevnost vrcholné renesance, praporce v městských červeno-bílých barvách, překrásné renesanční kostýmy naplňují historické centrum města, které tvoří autentické historické kulisy slavností. Na dva dny ožívá celé město, aktéři i diváci se navracejí do doby vrcholu prosperity obchodu na Zlaté stezce.

 

Podařilo se ze slavností, a tím i z našeho města, vytvořit místo pro setkávání zástupců měst a kulturních spolků nejen z našeho regionu České republiky, měst ležících na Zlaté stezce, ale i z ostatních partnerských měst z Německa, Rakouska, Švýcarska a Slovenska.

 

 

Obrazek

 

Do celého komplexu slavností jsou zahrnuty i další doprovodné akce :

 

Dny duchovní hudby

Oslavy prachatického rodáka S. K. Neumanna

přehlídka rockových kapel SOUMARROCK

program pro děti a školy  Ahoj prázdniny!

divadelní představení

koncerty

výstavy

vystoupení tanečních a hudebních souborů

slavnostní ceremonie

pochodňový průvod

historické tržiště, šerm, šejklíři...

 

Slavnosti Zlaté stezky jsou sice jenom jednou za rok, ale Prachatice stojí stále, jsou městem pohostinným, příjemným a milým a jako stvořeným pro víkendový výlet.

 

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Slavnosti - Prachatice